«На Аскольдовій могилі українській цвіт…»

Дата: 29.01.2020 16:46

Під  такою  назвою  відбулась година  пам’яті  юнаків, які  героїчно  загинули  у  бою  під Крутами, для  учнів старших  класів  Грозинської  гімназії, підготовлена  і  проведена  працівниками  районної   книгозбірні   та Грозинської  бібліотеки  в  співпраці  з  педагогами гімназії  Василем Максимчуком  і  Вікторією  Чижською  за  сприяння  директора  Ігоря  Харченка.

…29  січня  1918  року  на  залізничній  станції  Крути  за  130 кілометрів на  північний – схід  від  Києва  розпочався  бій, який  увійшов  в  літопис  України, як  одна  з  героїчних  сторінок  вітчизняної  історії. Понад  сто  років  тому  в  бою  під Крутами  полягли  київські  студенти  університету  св..Володимира  й  учні  старших  класів  української  гімназії  ім..Кирило – Мефодієвського  братства.Найстаршому -21, а  наймолодшим – 14-16 років. Трагічна  загибель  студентського  куреня  під Крутами  стала  символом  патріотизму  і  жертовності  у  боротьбі  за  незалежну  Україну. Тож ,  за  рішенням  Центральної  ради  від  19  березня 1918 року  було  вирішено  урочисто  перепоховати   полеглих  студентів  на  Аскольдовій  могилі  у  Києві. Протягом  70  років  було  забуто  подвиг  молодих  хлопчаків  з  України, і  лише  діаспора  пам’ятала  про  бій  під Крутами – у 1991  році в  Крутах  було  встановлено  березовий  хрест, а  на  державному  рівні  почали  вшановувати  пам’ять  героїв  Крут  з  2004  року.

І  сьогодні  учні  гімназії  мали  можливість  ще  раз  поринути  у  атмосферу  тих  подій, відчути  дух  тих  часів, послухавши  розповідь  провідного  методиста РБ  Лідії Власенко  та  бібліотекаря РБ Людмили  Гаврилюк, змістовний  виступ  викладача  історії  та  патріотичного  виховання  Василя  Максимчука,  переглянувши  фільм  та   слайди, підібрані  бібліотекарем  по  обробці  літератури  Оленою  Козакевич ,оглянувши  тематичну  книжкову  виставку, підготовлену  провідним  бібліотекарем  Грозинської  бібліотеки  Зінаїдою Сингаївською.

Дух  самопожертви, героїзму  й лицарства  крутянців  живе  й  досі  в  героях  Небесної  сотні, в  воїнах – захисниках, які  й  нині  захищають  східні  кордони  нашої  держави. Тож, учасники  години  пам’яті вшанували  всіх , хто  в  різні  часи  поклав  свої  власні  життя  на  алтар  свободи України.

Вічна  слава  героям  Крут! Вічна  слава  героям  України!

Лариса  Бондар,

начальник  відділу  культури  Коростеньскої  РДА