Це треба знати про новий коронавірус

Дата: 27.03.2020 14:51

Міністерство охорони здоров’я України надає відповіді на основні запитання про COVID-19 – захворювання, викликане новим коронавірусом.

Як передається захворювання?

Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами. Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини.

Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.

Переважає контактний шлях зараження

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Чи можна заразитись від тварин?

Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

Чи передається вірус через фрукти?

Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Скільки вірус живе на поверхнях?

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Чи правда, що вірус передається лише літнім людям?

Заразитись можуть люди будь-якого віку, тому всі мають дотримуватись заходів захисту від вірусу. Літні люди та хворі на хронічні захворювання перебувають в зоні підвищеного ризику.

На початковій стадії COVID-19 має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести. Тому у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

Хто є групою ризику?

Перебіг хвороби залежить від імунітету людини!

• Люди похилого віку

Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань.

• Медичні працівники

Після фіксації випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, вразливою групою є медичні працівники.

• Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим

Прямий фізичний контакт із хворим або з інфекційними виділеннями. Наприклад, через рукостискання.

• Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими

Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на COVID-19 на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин.

Як себе захистити від вірусних інфекцій?

Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям. Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму

У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря

Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%

Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ. Мінімальна дистанція – 1,5 метра