Ми повинні шукати альтернативні способи переробки сміття в Житомирській області, – Віталій Бунечко

Дата: 12.03.2021 08:14

Сьогодні, 11 березня, відбулася нарада щодо координації діяльності з питань дотримання вимог законодавства України у сфері поводження з відходами та визначення першочергових заходів стосовно інвентаризації місць видалення відходів, недопущення утворення стихійних і несанкціонованих сміттєзвалищ та їх ліквідації, зменшення обсягів утворення відходів на підзвітних територіях міських, селищних, сільських рад, лісового фонду, вздовж автодоріг.

У нараді взяли участь голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко, його заступник Віктор Градівський, голови РДА, представники Держекоінспекції, Держпродспоживслужби та Житомироблагролісу та структурних підрозділів облдержадміністрації.

На нараду було винесено ряд питань, зокрема про:

• повноваження органів місцевого самоврядування, безхазяйні відходи, оформлення/оновлення паспортів місць видалення відходів, про функціонування електронного сервісу «Інтерактивна мапа Міндовкілля;
  • державний контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, правопорушення у сфері поводження з відходами, відповідальність за них, відшкодування шкоди, внаслідок порушення природоохоронного законодавства про відходи;
  • державний контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства, правопорушення у сфері поводження з відходами, відповідальність за них, відшкодування шкоди, внаслідок порушення санітарного законодавства про відходи, погодження схем сані гарного очищення населених пунктів;
  • утворення відходів на землях лісового фонду, шляхи комунікацій з органами місцевого самоврядування: спільно дотримуватися вимог законодавства у сфері поводження з відходами, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, попередження утворення нових неконтрольованих звалищ та напрацювання спільних заходів щодо об’єднання технічних можливостей для вирішення порушених питань;
  • утворення стихійних сміттєзвалищ у смугах відведення автомобільних доріг та проведення організаційних робіт щодо попередження, а у разі виявлення ліквідації неконтрольованих звалищ відходів; затвердження програм поводження з побутовими відходами; збирання, розроблення та подання статистичної інформації у сфері поводження з відходами до структурних підрозділів з питань житлово-комунального господарства обласних державних адміністрацій; роздільне збирання побутових відходів; надання послуг з вивезення побутових відходів.

«Звертаю увагу керівників територіальних громад на збільшенні й контролі спеціально відведених місць для тимчасового зберігання сміття, адже не досить привабливо бачити засмічені дороги та вулиці населених міст. У довгостроковій перспективі розвитку територій громад потрібно створення нових полігонів ТПВ, рекультивація старих, використання їх як джерела альтернативної енергії, розвитку сортування та переробки, а також аналізу доречності використання сміттеспалюючих технологій», – зауважив Віталій Бунечко.

Довідково. Наразі в області зареєстровано 6 полігонів та 845 місць видалення відходів, а загальна площа земель зайнята під сміттєзвалищами перевищує 740 га. За статистикою щорічно кожний житель великого міста на Житомирщині у своєму домашньому господарстві викидає близько 400 кг або, інакше кажучи, майже два контейнери твердих побутових відходів. І це, не враховуючи тверді побутові відходи, що утворюються на місцях торгівлі, на підприємствах тощо. Вдумайтеся, за останній рік на території нашого регіону утворилося більш ніж 400 тисяч тон відходів. Це майже 2 тисячі вантажівок нерозподіленого сміття.  А загальний обсяг відходів, накопичених протягом експлуатації, у спеціально відведених місцях чи об’єктах складає понад 5 мільйонів тон.