Каплиця Святого Цадика в Велідниках

Дата: 18.04.2021 11:44

В кінці ХІХ століття у Велідниках  жив і тут був похований з великими почестями в спеціальному мавзолеї проповідник хасидизму (протестантського напряму в іудаїзмі) святий Цадик Ісраель дав Бен Ейсиф Кац, який прославився своїм вмінням передбачати майбутне. Тож коротко про його життєвий шлях.

Рабин Ісраел дав Бен Ейсиф Кац народився 1789 року в мальовничому селищі Стара Котельня, що лежало між Бердичевом і Житомиром на річці Гуйва, в сім’ї маламеда Исефа и Перл Гити. Хлопчик рано осиротів, приблизно в 4 роки  пішов з життя його батько. А коли хлопцю було 9 років покинула цей світ його мати. В 13 років пішов вчитися, спочатку в містечко Погребище до Рабина Шолом-Шахна. Потім до цадика з Леховичів.

Каплиця Святого Цадика с. Нові Велідники

Але самим головним його вчителем був Раби Мордехай з Чорнобиля. Після одруження 1829 року Ісраель став Рабином містечка Велідники. Як свідчать спогади, все своє життя він провів в повній благочестивості, допомагаючи ближнім. А перед смертю він пообіцяв допомогти любому, хто хоч би потримається за клямку-ручку його склепу. Помер Рабин в 1850 році.

Олексій Горбачевський

Краєзнавець. Голова ГО «Товариство дослідників Словечанщини»