Віра Рогова в Коростенському районі ознайомилася з реалізацією реформи шкільного харчування. ФОТОРЕПОРТАЖ
З 2020 року під патронатом дружини Президента України Олени Зеленської в Україні започаткована реформа шкільного харчування. Це є одним із ключових напрямів діяльності Першої леді України.
Одним із пріоритетних напрямів осучаснення системи шкільного харчування є організація безпечного та якісного харчування дітей у закладах освіти у рамках реалізації Національної стратегії безпечного шкільного середовища.
21 квітня під час робочої поїздки до Коростенського району заступниця Міністра освіти і науки України Віра Рогова разом із представниками пресслужби Офісу Президента України, заступником голови Житомирської ОДА Юрієм Оханським та т.в.о. начальника Управління освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації Наталією Осипович ознайомилися з ходом впровадження реформи шкільного харчування на Житомирщині.
Як повідомляє Управління освіти і науки Житомирської ОДА, за сприяння Віри Рогової (у 2020 році – заступника голови Житомирської ОДА) в області було започатковано обласний проєкт «Якісне харчування – щаслива дитина – сильна нація».
Учасниками проєкту стали 20 шкіл Житомирської області, в яких створили сучасний освітній простір, встановили технологічне обладнання у харчоблоках (їдальнях), запровадили різноманітне меню та форми харчування.
На реалізацію проєкту з обласного бюджету було спрямовано 19 млн грн та з місцевих бюджетів було виділено 92 млн 870 тис. грн.
У 2020 році Житомирській області була виділена субвенція на ремонт та придбання обладнання для їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти області у сумі 13 446, 5 тис. грн, яка використана для реалізації пілотного проєкту.
Яскравим прикладом державно-приватного партнерства у сфері організації шкільного харчування є Опорний навчальний заклад біотехнологічний ліцей «Радовель» Олевської міської ради, який під час робочої поїздки відвідала Віра Рогова.
«Це надсучасний освітній простір, безпечне освітнє середовище, максимально адаптоване для розвитку дітей, зокрема й тих, що мають особливі освітні потреби», – зазначила заступниця Міністра освіти і науки України.
Як розповів директор благодійної організації «Благодійний фонд Михайла Весельського «Радовель», яким створено даний навчальний заклад, у ліцеї впроваджена система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), у меню закладу включено страви зі «Збірника рецептур страв для харчування дітей шкільного віку» Євгена Клопотенка. Крім цього, навчальний тиждень у БТЛ «Радовель» розпочинається Днем зустрічі – ранковим понеділковим чаюванням, для якого діти власноруч випікають печиво в Кулінарній студії.
У місті Житомир Віра Рогова проінспектувала організацію шкільного харчування у міській гімназії № 3.
«Створена матеріально-технічна база їдальні дала можливість впровадити систему безпечності харчових продуктів, засновану на принципах НАССР», – зауважив Юрій Оханський.
Їдальня на 210 посадкових місць побудована із врахуванням сучасних вимог, облаштована новим енергозберігаючим обладнанням, є лінія гарячої роздачі, наявна нова система очистки води.
Харчування дітей в гімназії організовується відповідно до 3-х примірних меню: для учнів 1-4 класів; для дітей пільгових категорій; для дітей, які відвідують групи подовженого дня, які погоджені Житомирським міським управлінням ГУ Держпродспоживслужби у Житомирській області. Крім того, в гімназії окремо наявне меню вільного вибору для учнів 5-11 класів.
Євген Клопотенко спільно з командою проєкту «Нове шкільне харчування» у гімназії презентував «Збірник рецептур страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах». Відтоді страви із вказаного збірника кухарі харчоблоку щодня пропонуються для харчування дітей гімназії.
Заступниця Міністра освіти і науки України Віра Рогова також ознайомилися з діяльністю Державного навчального закладу «Центр сфери обслуговування м.Житомира» та оглянула його матеріально-технічну базу.
Вона зазначила, що Центр є позитивним прикладом організації харчування у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.
У Центрі функціонує їдальня із зонованим залом та сучасним інтер’єром. У даний час в їдальні організовано гаряче харчування 180 здобувачів освіти.
Харчоблок закладу оснащений сучасним технологічним обладнанням, оновлено систему вентиляції, меблі, посуд за рахунок коштів спеціального фонду Центру.
Як розповіла директорка закладу Світлана Мосейчук, організація харчування у закладі забезпечується майстрами виробничого навчання та здобувачами освіти, що здобувають професії громадського харчування. Їдальня закладу є одночасно виробничої дільницею, де учні проходять виробниче навчання та практику.
В закладі запроваджено двотижневе меню, що відповідає вимогам та нормам Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти.
Другий рік поспіль Центр надає щороку близько 23 тисяч послуг (осіб) з організації громадського харчування підопічних Житомирського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Житомирської міської ради.
Заклад здійснює підготовку робітничих кадрів за професіями: кухар, пекар, кондитер, офіціант, майстер ресторанного обслуговування, бармен.
З 2021 року Державним навчальним закладом «Центр сфери обслуговування м. Житомира» запроваджується проведення на постійній основі курсова перепідготовка та підвищення кваліфікації кухарів закладів загальної середньої освіти області.
Довідково. Рішенням обласної ради від 18.12.2019 № 1726 затверджено обласну Програму «Дітям Житомирщини – безпечне та якісне харчування». Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 13.11.2019 №448 «Про затвердження Регіонального плану заходів щодо створення в закладах освіти належних умов для безпечного та якісного харчування дітей в Житомирській області на 2020-2025 роки» затверджено відповідний Регіональний план.
На сьогодні 100 % учнів охоплено усіма видами харчування, у тому числі гарячим харчуванням – 62,2 % учнів. Стовідсотково забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням учні пільгових категорій.
За участю органів місцевого самоврядування забезпечується впровадження у закладах освіти постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). В області впроваджено такі процедури в 71 закладі дошкільної освіти та 42 закладах загальної середньої освіти. У 2021 році планується впровадити НАССР у 126 закладах освіти.
У 30 закладах освіти Коростишівської, Городницької, Олевської, Житомирської та Новоград-Волинської територіальних громад харчування здійснюється на основі постачання готових продуктів харчування з «фабрик-кухонь», тобто кейтерингу.
У 28 закладах освіти міста Житомира запроваджено дабл-меню: 2-3 страви на вибір, яке підготовлено з урахуванням традицій національної та європейської кухні, максимально враховує побажання учнів.
У 32 закладах Житомирської міської територіальної громади, а також 1 закладі освіти Глибочицької сільської територіальної громади організовано триразове харчування дітей з режимом повного дня.