150-річчя Лугинської гімназії
Сьогодні, 08 жовтня, в Лугинській територіальній громаді Коростенського району відбулись урочистості з нагоди відзначення 150 років від дня заснування Лугинської гімназії імені В.П. Фількова.
На свято завітав заступник голови Житомирської ОДА Юрій Денисовець, який разом із головою Коростенської РДА Юрієм Тарасюком, селищним головою Петром Мельником та представниками органів освіти під час екскурсії старшокласників гімназії ознайомився з навчально-матеріальною базою закладу та взяв участь у відкритті меморіальної дошки заслуженій вчительці України, кавалерці ордену княгині Ольги, дослідниці рідного краю Зої Сульській.
Директор гімназії Анатолій Цапук розповів учасникам заходу історію навчального закладу, яка сягає 1871 року. Архівні дані свідчать про те, що перший заклад освіти – двокласне училище, в Лугинах було відкрито саме в цей час. Першим вчителем на Лугинщині був Павло Іванович Чорний-Ткач. У 1914 році в училищі навчалося 196 учнів: 129 хлопчиків і 67 дівчаток.
У 1918 року на базі двокласного училища було утворено школу І ступеня (1-4 класи) та ІІ ступеня (5-7 класи). Уже в 1934 році в Лугинах почала діяти середня школа з 10-річним курсом навчання.
У 1937 році школу закінчили 16 випускників, які першими здобули середню освіту, закінчивши єдиний на той час навчальний заклад на Лугинщині.
На початку 1944 року, після звільнення райцентру від загарбників, школа знову відновлює свою роботу, відкривши всі класи 10-річки.
У 1969 році стара будівля школи була розібрана і на її місці звели сучасний корпус школи, який був відкритий у 1971 році.
У 1983 році Постановою Ради Міністрів Української РСР Лугинській середній школі № 1 присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу Фількова Василя Петровича.
У 1998 році середня школа стала називатися Лугинською загальноосвітньою школою № 1 І-ІІІ ступенів, а з 2010 – гімназією імені В.П. Фількова Лугинської селищної ради. Відтоді гімназія стає опорним закладом освіти у районі.
«Створення такого закладу на території територіальної громади є своєрідним кроком до закладів освіти майбутнього. У подальшому гімназія повинна стати справжнім центром щодо вивчення та впровадження новацій із педагогіки, філософії, психології, культурології, екології, аграрних та інших наук», – зазначив Юрій Денисовець.
В свою чергу очільник Коростенського району Юрій Тарасюк відзначив, що: «За час свого існування гімназія бачила чимало, пережила багато змін як історичних, так і політичних. Проте варто відзначити, що головна її місія - нести добре, світле, вічне, давати знання дітям та молоді України, а це справді благородна місія, залишилась незмінною. Заклад навчає, випускає в світ обдарованих, розумних, активних громадян нашої країни».
За інформацією Департаменту освіти і науки Житомирської ОДА, наразі гімназія активно впроваджує допрофільне та профільне навчання для здобувачів освіти. Заклад є експериментальним майданчиком з апробації питань внутрішньої системи забезпечення якості освіти, сталого розвитку, інфо-медійної грамотності, STEM-освіти, дистанційного та змішаного навчання, профорієнтації, підготовки учнів-членів МАН України.
Освітній процес у закладі освіти забезпечують 54 педагогічні працівники. У гімназії навчається 431 здобувач освіти.
Функціонують 33 навчальні кабінети, спортивний та гімнастичний зали, актовий зал, бібліотека, методичний кабінет, кабінет практичного психолога, кабінет соціального педагога, сучасний медичний кабінет з відокремленим ізолятором, шкільна канцелярія.
До послуг учасників освітнього процесу зовнішні та внутрішні рекреаційні зони з WI-FI покриттям, спортивний майданчик, спортивний майданчик зі штучним покриттям, гімнастичне містечко з новітнім силовим обладнанням, тренувальний плац.
Всі навчальні аудиторії укомплектовані шкільними меблями, комп’ютерним та мультимедійним обладнанням.
У гімназії діють ряд довготривалих програм зі сталого розвитку: енергозбереження, енергоефективності, теплозбереження, «Climate action» (захист планети), чиста вода, належні санітарні умови, «Good health and well-being» (підтримання хорошого здоров’я).
Керівник гімназії Анатолій Цапук розповів, що гімназія бере участь у багатьох проєктах. Зокрема:
- «Використання цифрової платформи для організації освітнього процесу та управління у гімназії імені В.П.Фількова Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області» – експеримент регіонального рівня;
- «Вивчай та розрізняй»: інфо-медійна грамотність виконується IREX in Ukraine за підтримки U.S. Embassy Kyiv Ukraine та British Embassy Kyiv, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академії Української Преси;
- «SPARE Energy Hub» – дворічна програма для шкіл, мета якої – створення шкіл-хабів у різних областях України з питань енергозбереження та зміни клімату;
- зі сталого розвитку «Міністерство кліматичної магії», який реалізовувався за підтримки програми ClimateForumEast, національного екологічного центру України, ЄС, Austalion Development Cooperation, Austrian Red Cross та проєкту SPARE;
- «Енергоефективні школи», яка започаткована у рамках Проєкту USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» (РМТ);
- «Моя кар’єра в Україні», яка реалізується CSR Ukraine, Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» у партнерстві з Першим українським міжнародним банком (ПУМБ) за підтримки Міністерства освіти і науки України та Міністерства культури, молоді та спорту України;
- «Молодь дебатує» – унікальний німецько-український проект “ЕдКемп Україна” та “Internationales Haus Sonnenberg”. Фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини;
- Австрійсько-український проєкт «Компетентності лідерства та менеджменту для розвитку якості освіти в школах України»;
- Ed-camp – унікальна платформа професійного зростання для вчительства України, яка ґрунтується на принципах безкоштовності, незалежності та вільної ініціативи;
- Global teacher price – щорічна національна премія для вчителів-агентів освітянських змін. Премія покликана відзначити досягнення вчителя не лише щодо своїх учнів, а й щодо суспільства, та підкреслити важливість педагогів в Україні.
Відповідно до реформи освітньої галузі на базі гімназії планується створення ліцею.