18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми
Європейський день боротьби з торгівлею людьми започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.
Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі. За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин становить 30 мільярдів доларів на рік, що робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.
Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.
Знайте, що для працевлаштування за кордоном на законній основі Вам необхідно мати:
- Дійсний закордонний паспорт;
- Відкриту робочу візу;
- Трудову угоду із закордонним роботодавцем;
- Дозвіл на роботу в країні призначення.
Пам’ятайте, що:
- Здійснення трудової діяльності за туристичною, діловою (бізнес) або гостьовою візою є порушенням законодавства!
- Як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном переоформити її на робочу – неможливо. Не вірте тим, хто Вам таке обіцяє!
- Робочу візу оформити через посередників зазвичає неможливо. Перш ніж погоджуватися на посередництво при оформленні візи, уточніть у відповідному консульстві, чи справді це можливо та яка вартість цієї послуги!
У жодному разі не погоджуйтеся надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час співбесіди зі співробітниками консульства!
Потурбуйтеся про власну безпеку перед виїздом за кордон:
- Дізнайтеся про візу, яка Вам потрібна, зателефонувавши до консульского відділу при посольстві країни, до якої збираєтесь їхати або перевіривши інформацію на їхній WEB-сторінці;
- Переконайтеся, що працевлаштування на запропоновану Вам посаду буде законним. Працюючи нелегально, Ви порушуєте закон. Для того, щоб працювати легально, необхідно мати дозвіл на роботу, робочу візу та трудовий контракт;
- З’ясуйте, чи має фірма, що займається Вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію. Інформацію щодо легальної діяльності посередників чи працедавців можна дізнатись на web-сайті Міністерства соціальної політики України. Детальна інструкція щодо того, як правильно здійснити пошук необхідної інформації знаходиться на web-сайті департаменту праці, соціальної та сімейної політики облдержадміністрації за посиланням:
http://www.dpssp.zt.gov.ua/protudiya%20torgivli%20lydmu/instrykciya_vukorustanya.pdf
- Плануючи участь у молодіжних програмах Au-Pair або Work and Travel, перевірте легітимність діяльності агенції-посередника.
- Уважно читайте трудовий договір (контракт). Підписуйте лише документи, складені зрозумілою для Вас мовою;
- Повідомте своїх родичів або близьких про деталі поїздки, залишіть їм детальну інформацію про закордонного роботодавця, а також копію свого паспорту та інших документів, пов’язаних із Вашою поїздкою;
- Заздалегідь знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства або консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь.
Під час подорожі та перебуваючи за кордоном:
- Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонних служб, поліції тощо). Ні в якому разі не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин;
- Зареєструйтеся в українському посольстві/консульстві в країні, де Ви плануєте залишатися довше ніж три місяці;
- Зберігайте копії всіх важливих документів (віза, закордонний паспорт, національний паспорт, страховий поліс, контракт, запрошення тощо) у безпечному місці окремо від оригіналів;
- Підтримуйте постійний контакт із родичами та близькими, повідомляйте їм про зміну місця роботи або проживання.
З огляду на зростаючі ризики торгівлі людьми в межах України, не забувайте подбати про власну безпеку і при працевлаштуванні на батьківщині, адже наша країна стала країною не лише походження та транзиту, але й країною призначення. Перевіряйте законність діяльності посередників та працедавця, уважно читайте трудову угоду та обов’язково залишайте детальну інформацію родичам та знайомим.
У разі потрапляння у ситуацію торгівлі людьми
ЗА КОРДОНОМ
Якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутися до:
- Посольств/консульських установ України за кордоном;
- Державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми;
- Місцевих правоохоронних органів;
- Організацій української діаспори;
- Інших організації та установ (наприклад, релігійних).
Якщо Вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у Вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.
В УКРАЇНІ
В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми (соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна). Для отримання такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання.
У кожному регіоні України працюють підрозділи боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми ГУМВС, УМВС України.
Корисні телефони:
- Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57
- Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми Національної поліції України: (044) 374 37 85 (пн – сб. з 09:00 до 18:00)
- В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу: (044) 256 12 53 (цілодобово).
Управління соціальної політики
Коростенської РДА