Обережно - сказ!
Ця стаття має на меті попередити людину про небезпеку контакту з безпритульними та дикими тваринами, які нерідко є носіями страшної інфекції. Що необхідно знати про сказ і як захиститися населенню від нього?
Сказ – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання, яке неминуче закінчується смертю. Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини як свійські, так і дикі. Особливо небезпечні лисиці. Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус зі слиною.
Збудник сказу є в слині і мозку хворої тварини або клінічно здорової вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто, на перший погляд, цілком здорової тварини.
Зараження сказом відбувається в основному через покуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. У перебігу хвороби розрізняють 3 стадії: передвісників, збудження і паралічів. У першій стадії, яка триває 1-3 дні, у місці укусу з’являються неприємні відчуття (біль, печіння, заніміння, свербіння), почервоніння і набряк. Провідним у цей час є симптомокомплекс неспокою, страху, занепокоєння: хвора тварина пригнічена, відмовляється від їжі, погано спить, уникає людей.
Стадія збудження характеризується розвитком нападів гідрофобії (водобоязні) — дуже болючих спазмів глотки і гортані з шумним диханням і навіть його зупинкою. Також виникають судоми у відповідь на посилений рух повітря (аерофобія), боязнь яскравого світла (фотофобія), голосного звуку.
Через 2-3 дні стадія збудження змінюється на стадію паралічів (м’язів кінцівок, язика, глотки). Смерть настає від паралічу дихання і порушення серцевої діяльності. У разі укусів дикими, безпритульними тваринами треба звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою, або до найближчого лікувально-профілактичного закладу.
Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного працівника, який протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу, буде проводити клінічний огляд тварини. Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу. Слід дотримуватися правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню.
Однією з провідних методик попередження сказу у дикій фауні є пероральна імунізація диких м’ясоїдних, ефективність якої доведена як в експериментальних, так і в польових умовах.
Простежити ефект від пероральної вакцинації в межах Житомирщини просто – достатньо порівняти показники виявлення сказу серед лисиць та інших диких тварин за час проведених кампаній з пероральної вакцинації.
В 2021 році осіння кампанія з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин стартувала 4 вересня, загалом обробці підлягає 25 481 км.кв. території Житомирської області, що складає 85% від загальної площі. Розповсюдження вакцини здійснюється шляхом розкидання із спеціально обладнаних літаків над лісовими та польовими угіддями по всій території області за винятком населених пунктів, водних об’єктів, автомагістралей та заборонних зон для польотів цивільної авіації.
Всього поширено на території області 637025 тис. принад з вакцинами, що в середньому становить 25 принад на 1 км2. Контроль розповсюдженням вакцини здійснюється засобами GPS. Базується спеціалізований авіатранспорт для розповсюдження вакцини на злітно-посадковій смузі поблизу м. Малин.
Сама принада з вакциною, яка розповсюджується авіатранспортом, безпечна для людей і тварин, вона має вигляд невеликих брикетів розміром з сірникову коробку та специфічний запах м’ясо кісткового борошна. При поїданні принади вакцина потрапляє до організму тварини та викликає утворення стійкого імунітету проти сказу.
Звертаємо увагу громадян і наголошуємо, що без потреби та засобів індивідуального захисту чіпати та переміщувати принаду з вакциною в інше місце не допускається. Якщо принада випадково потрапила на територію особистого селянського господарства або просто подвір’я, її необхідно перенести в рукавицях за межі господарства, де її може спожити дика тварина.
Начальник Коростенського управління ГУ
Держпродспоживслужби в Житомирській області
Наталія ВАСЬКІВСЬКА