Якість питної води та її вплив на здоров’я населення
Як відомо, стан організму людини залежить від чистоти повітря, способу життя, якості продуктів харчування, а також питної води. Забруднена питна вода згубно впливає на здоров’я людини. Мільярди вірусів і бактерій у воді призводять до спалахів епідемій, інфекційних захворювань, а токсичні речовини – до масових отруєнь. Вода є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету.
Значна кількість хвороб людини пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічних норм водопостачання. Вживання недоброякісної питної води (2–2,5 л на добу однією людиною) суттєво погіршує здоров’я, зумовлюючи виникнення специфічних хвороб.
За даними всесвітньої організації охорони здоров’я більше 70% відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води.
Для оцінки якості води в санітарній практиці користуються бактеріологічними показниками. Одним із показників бактеріального забруднення є кишкова паличка.
Вживання води питної, яка містить понад нормовану кількість нітратів, у окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія. Дане захворювання обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії). Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні (коли суміші готуються на воді з високою концентрацією нітратів).
Також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію та люди, які страждають захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи. Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання.
З метою попередження виникнення захворювань Коростенське ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області рекомендує:
- вживати питну воду з криниць лише за наявності інформації щодо її безпечності для здоров’я;
- не використовувати для питних потреб воду з криниць, поблизу яких є вигрібні ями/надвірні туалети;
- слідкувати за санітарно-технічним станом криниць;
- не допускати вигул тварин та птиці поблизу криниці;
- з метою покращення якості води, використовувати фільтри;
- використовувати для питних потреб лише кип’ячену воду;
- для приготування їжі та питних цілей використовувати чисту від нітратів питну воду, зокрема фасовану, бутильовану, столову воду особливо батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років;
- через активні обстріли ворога багато міст України під загрозою відключення централізованого водопостачання або вже стикнулися з цією проблемою. Тому громадяни повинні завчасно створити запас питної та технічної води. Зберігати воду питну потрібно в закритих ємностях. Як правило, роблять 2-3 добовий запас;
У разі відключення централізованого водопостачання, рекомендуємо органам місцевої влади забезпечити населення привізною питною водою. Надавати інформацію населенню про місця та графіки підвезення питної води.
Бережіть себе і своє здоров’я та здоров’я близьких вам людей! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.
Пам’ятайте, що особливо в цей тяжкий для Вас час зберегти здоров’я вам і вашим рідним допоможуть дуже прості правила гігієни!
Інна МАТВІЄНКО
Фельдшер – санітарний
відділу державного нагляду з
а дотриманням санітарного законодавства
Коростенського управління
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Житомирській області.