В Україні затвердили план дій для збереження та відновлення зубрів

Дата: 07.02.2023 16:11

Зубр європейський – найбільша тварина в Європі. В Україні основні місця  існування – Карпати, Лісостеп та Полісся. Через надмірне  неконтрольоване полювання на зубра впродовж 18-19 ст., його існування опинилося під загрозою.

Наказом Міндовкілля від 28 грудня 2022 року №557 затверджено План дій щодо збереження та відтворення зубра в Україні. Документ розроблено спільно з громадськими екологічними організаціями та науковцями НАН України.

У більшості країн Європи цей вид зубрів був знищений повністю. На сьогодні в Україні налічується близько 400 особин зубра європейського. Виконання Плану дій зі збереження цієї тварини допоможе збільшити його чисельність на території України. Адже попри надання зубру у 1980р.охоронного статусу та включення до Червоної книги України ця тварина усе одно потребує посилення заходів зі збереження та відтворення.

Зубр також включений у додаток ІІІ Бернської конвенції, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку, а також є одним з важливих видів для класифікації територій, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000.

Затверджений План дій передбачає:

• створення координаційного центру зі збереження та відтворення зубра;
  • моніторинг популяцій  зубра та проведення  наукових досліджень;
  • міжнародну співпрацю і координацію  дій щодо збереження та відтворення зубра;
  • проведення заходів з підвищення обізнаності щодо цього виду;
  • підготовку та впровадження законодавчих ініціатив, спрямованих на покращення стану виду;
  • пошук потенційно придатних оселищ для розселення зубра.

Все це сприятиме істотному зменшенню, а за можливості, і повному усуненню негативних чинників, які існують для цього виду в Україні.