Уряд пропонує спростити умови погашення окремих споживчих кредитів для ВПО й осіб, що проживають на уражених війною територіях

Дата: 22.02.2023 09:33

Уряд підтримав розроблені Мінреінтеграції законопроєкти, які передбачають полегшення умов погашення окремих видів споживчих кредитів.

▪️Передусім йдеться про кредити, які споживачі брали на такі цілі як лікування, ремонт житла, придбання побутової техніки, відпочинок, навчання тощо. Такі кредити не передбачають заставу у вигляді нерухомого чи рухомого майна. Але процентна ставка по них часто є надвисокою: 50-100% річних.

▪️Для позичальників з числа громадян, які проживають або виїхали з територій ведення бойових дій чи ТОТ, обслуговування таких дорогих споживчих кредитів стало великою проблемою. Про це свідчать численні звернення громадян до Мінреінтеграції.

▪️Щоб полегшити позичальникам кредитний тягар, і були запропоновані зазначені зміни.

▪️Дія законопроєктів розповсюджується на всі споживчі кредити, крім:

- тих, що вже були реструктуризовані або погашені, - взятих з метою придбання житла/автомобіля,

- тих, які мають низьку річну процентну ставку.

▪️Законопроєкти, розроблені Мінреінтеграції, пропонують на період воєнного стану і протягом 30 днів після нього запровадити обов’язкову реструктуризацію за такими споживчими кредитами.

▪️Позичальники при цьому повинні:

- перебувати на обліку як внутрішньо переміщені особи,

- постійно проживати або виїхати з території, на якій ведуться (велися) бойові дії, або ТОТ,

- не мати простроченої заборгованості станом на 24 лютого 2022 року.

▪️Ці громадяни зможуть скористатися механізмом реструктуризації, якщо:

- державна та соціальна матеріальна допомога та/або пенсійне забезпечення, благодійна допомога є єдиним джерелом доходу споживача і членів його сім’ї;

- споживач або член його сім’ї є особою з інвалідністю внаслідок війни й сукупний розмір доходу споживача та членів його сім’ї не перевищує розміру двох мінімальних заробітних плат.

▪️Крім того, пропонується встановити, що на період воєнного стану і протягом 30 днів після нього кредитору та колекторській компанії забороняється здійснювати заходи з врегулювання простроченої заборгованості щодо споживачів.

▪️Також Кабмін підтримав зміни до Податкового кодексу, якими передбачено, що отримані внаслідок такої реструктуризації доходи не оподатковуються.

▪️Ухвалені на засіданні Уряду законопроєкти найближчим часом будуть внесені до Верховної Ради.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України