В Україні стартує проєкт із підтримки сімейного патронату. Реєструйтеся
Зареєструй свою громаду для участі у проєкті. Заповнити заявку на участь можна за посиланням не пізніше 25 березня 2024 року.
Щороку тисячі дітей, батьки яких потрапили у складні життєві обставини, потребують тимчасового влаштування. Патронат — це соціальна послуга, завдяки якій дітей влаштовують не до закладів, а в сім’ї. Поки дитина перебуває у безпечному середовищі під наглядом професійних вихователів, з біологічними батьками працюють соціальні служби. Так дитина залишається у своїй громаді, може ходити до своєї школи чи садка, зберігає контакти з родичами.
Для Житомирської області пріоритетом залишається розвиток прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу. Упродовж 2023 року створено 9 дитячих будинків сімейного типу, 14 прийомних сімей, влаштовано 82 дитини.
У регіоні функціонує 67 дитячих будинків сімейного типу та 133 прийомних сім’ї, до яких влаштовано 703 вихованці. В 2023 році створено 4 сім’ї патронатних вихователів.
Щоб популяризувати цю послугу, в Україні стартує проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». Джин Чой, керівниця секції захисту дітей представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), говорить:
«Ми віримо, що Україна має достатньо людських ресурсів, досвіду та бажання втілювати кращі практики догляду за дитиною. Міжнародні дослідження доводять, що переміщення у заклад посилює стрес та травму для дітей. Натомість влаштування у сімейне середовище — це відновлення внутрішнього потенціалу, можливість впоратись зі стресом. Тому ЮНІСЕФ підтримує ініціативу Міністерства соціальної політики України максимально розширити послуги патронату над дитиною. І особливо приємно, що цей проєкт впроваджуватиме Партнерство “Кожній дитині” — організація, яка започаткувала сімейний патронат в Україні».
Сьогодні в Україні працюють близько 300 патронатних сімей, тоді як дітей, які потребують їхніх послуг — тисячі. Завдяки проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», кількість патронатних сімей має подвоїтися. Проєкт з розвитку сімейного патронату втілюватимуть у різних областях України.
.
Саме патронат дає шанс зберегти сім’ю для дитини, пояснює Назар Танасишин, заступник міністра соціальної політики України. З-поміж головних завдань проєкту — не лише збільшення кількості сімей, а й підвищення професійної компетенції патронатних вихователів та їхніх помічників.
«Патронат — це захист дитини та можливість для сім’ї відновити свої батьківські функції, подолати складні життєві обставини. Під час проєкту відпрацюємо нові механізми залучення ресурсних сімей до надання послуги патронату, їхньої спеціалізації, поліпшення матеріального та фінансового забезпечення. Ми вже завершуємо підготовку змін до нормативно-правової бази, які розширять можливості надання послуг патронату над дитиною», — говорить Назар Танасишин.
Також послуги патронату діти потребують тоді, коли про повернення в біологічну сім’ю з тих чи інших причин вже не йдеться, розповідає заступниця директора міжнародної благодійної організації «Партнерство “Кожній дитині”» Зінаїда Кияниця. Тобто в період, поки вирішується питання пошуку нової сім’ї для дитини — усиновлення, влаштування до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу чи під опіку.
«Упродовж півтора року ми працюватимемо із громадами, які пройдуть добір. Будемо підтримувати місцевих спеціалістів, заохочувати їх проводити інформаційні кампанії з добору кандидатів у патронатні вихователі. Також будемо надавати учасникам матеріальну, інформаційну, консультаційну та психологічну підтримку. Працюватимемо і над підвищенням професійної компетентності спеціалістів служб у справах дітей, фахівців з соціальної роботи, психологів, членів міждисциплінарних команд», — пояснює Зінаїда Кияниця.
Громадам допоможуть організувати заходи з популяризації патронату і розвитку сімейних форм виховання. Ще Партнерство «Кожній дитині» надаватиме благодійну допомогу: побутову техніку, засоби для навчання та гігієнічні набори. Йдеться про підтримку багатодітних, опікунських, прийомних, патронатних родин, дитячих будинків сімейного типу та сімей, які виховують дитину з інвалідністю.
.
Наразі триває конкурс з добору громад для участі у проєкті. Заповнити заявку на участь можна за посиланням не пізніше 25 березня 2024 року. А дізнатися більше про проєкт можна тут .
.
Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.