Ухвалено Закон «Про систему охорони психічного здоровʼя в Україні» №12030
Більшістю голосів народні депутати підтримали створення нової законодавчої бази щодо ментального здоров’я.
Законопроєкт напрацьовано Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування спільно з Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за участі провідних експертів та за підтримки ВООЗ World Health Organization (WHO). Його ініціаторами виступила група із 67 народних депутатів, які є членами різних фракцій у парламенті.
Якщо в кількох тезах, то:
Це Закон, який пропонує прозорі та рівні можливості для всіх стейкхолдерів.
Нормативна база, що наближає систему послуг у сфері психічного здоров’я до людини, до її потреб.
Закон, який значно розширює поняття ментального здоров’я й головне пропонує ширший погляд, тобто дає розуміння, що це – не тільки медична сфера, а окрема соціально важлива галузь.
І нарешті це Закон, що наближає нас до Євросоюзу, бо відповідає світовим трендам та євроінтеграційним вимогам.
Ключовий підхід Закону – «Психічне здоров’я у всіх політиках і сферах», що передбачає міжсекторальну взаємодію, стратегію інтеграції компоненти ментального здоров’я в усі державної політики та суспільного життя, зокрема зайнятість, освіту, соціальний захист, охорону здоров’я, дозвілля тощо.
Основою для створення законопроєкту стала «Цільова модель системи у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки», розроблена у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
Наскільки велика потреба у Законі саме зараз?
Нині 40-50% українців потребують психологічної підтримки. Водночас 78% ніколи не відвідували фахівця з ментального здоров’я, але з них 40% – не виключають звернення у майбутньому. Вже зараз щонайменше 1,2 млн українців є ветеранами – носіями унікального досвіду участі в бойових діях.
Що дасть Закон на державному рівні?
Насамперед унормування системи охорони психічного здоровʼя в Україні, адже сфера є фрагментованою, розрізненою й не має цілісної законодавчої бази. Ухвалення Закону визначає єдині стандарти та принципи діяльності, виокремлює сферу охорону психічного здоров’я в Україні, чітко прописує терміни, принципи, визначає види послуг тощо.
Вітаємо всіх, хто дотичний до розбудови сфери ментального здоров’я в Україні, з ухваленням профільного Закону та дякуємо народним депутатам за цей важливий крок!