Коростенська районна державна адміністрація
Житомирська область, Коростенський район
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Рись - найбільша дика кішка України

Дата: 07.03.2025 09:38
Кількість переглядів: 77

Рись євразійська – найкрупніший хижак родини Котові (Felidae) фауни України, поширений в Карпатах та Поліссі. Полювання на рись впродовж ХХ ст. призвело до істотного зменшення чисельності популяції, особливо на території Полісся. Тому цей вид занесли до Червоної книги України (2021) зі статусом «вразливий».

Фото без опису

Браконьєрський відстріл рисі призвів до істотного зменшення чисельності популяції, особливо на території Полісся, за останні 40 років чисельність рисі євразійської в Україні зменшилася більше ніж вдвічі (від 860 до 400 особин). Кішку «рятує» її таємничість, адже тварина живе у важкодоступних місцях та зазвичай не наближається до людських поселень. Випадково побачити рись у дикій природі – рідкість та удача.

Тварина є видом, від якого залежить здоров’я екосистеми та життєвий цикл інших видів. Наприклад, для життя рисі необхідна велика територія, де її ніщо не турбуватиме – від 120 до 1800 км квадратних для самців, 80 – 500 для самок. Відтак, охороняючи рись та її оселище шанс на виживання отримують інші види тварин та рослин в тому числі, що живуть  поруч з нею.

За даними WWF, основні чинники, що негативно впливають на чисельність рисей в Україні:

  • зменшення площі її оселищ – високогірних лісів, заболочених рівнин Полісся;
  • негативний вплив людського господарювання, наприклад лісозаготівлі, туризму;
  • зменшення кормової бази, а саме дрібних копитних та ссавців;
  • трофейне незаконне полювання  (браконьєрство);
  • недосконале законодавство у сфері запобігання та виявлення порушень правил полювання.

Рись євразійська включена в Додаток II Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), та занесена до Додатку ІІІ Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенції),  до Червоного списку МСОП зі статусом «найменший ризик» (Least Concern, LC), до Європейського червоного списку зі статусом «близький до загрозливого стану» (Near Threatened, NT), а також є одним з ключових видів для класифікації території, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь