Львівські поліцейські ліквідували «схему» з розтрати бюджетних коштів під час вивезення сміття
Відповідно до умов договору сміття мали вивозити на офіційні полігони твердих побутових відходів кількох областей України. Однак поліцейські встановили, що вивезені зі Львова відходи незаконно захоронювалися на несанкціонованих сміттєзвалищах. Лише цього року перевізники одержали з місцевого бюджету понад 70 мільйонів гривень.
Злочинну «схему» розкрадання бюджетних коштів та осіб, що її налагодили, викрили оперативники управління стратегічних розслідувань у Львівській області, слідчі відділу розслідування особливо тяжких злочинів (детективи) слідчого управління поліції Львівщини за процесуального керівництва прокуратури області.
В ході слідства було встановлено, що міська рада уклала низку договорів з комерційним структурами на збір та вивіз сміття з міста. У зв’язку з тим, що на території Львівської області відсутні можливості захоронення чи переробки всього обсягу відходів, то відповідно до договірних зобов’язань сміття повинні були вивозити на офіційні сміттєзвалища Київської та інших областей. Відтак, суми за надання даної послуги розраховувалися за наступними показниками - відстань перевезення до кінцевого пункту та вартість збереження і утилізації відходів.
Упродовж 2019 року з бюджету на відшкодування додаткових витрат на вивезення та захоронення твердих побутових відходів було виділено 300 мільйонів гривень, а у поточному році перевізникам було перераховано понад 70 мільйонів гривень.
Однак, як було з’ясовано правоохоронцями, зловмисники використовували зовсім інші канали захоронення сміття, а до офіційних документів, на підставі яких отримували кошти з місцевого бюджету, вносили завідомо недостовірні відомості про місця його утилізації.
Так, слідчі та оперативники зібрали матеріали, якими підтверджується факти вивезення та захоронення частини сміття на землях сільськогосподарського призначення у 5 кілометрах від міста Жидачів Львівської області та до м. Коростень Житомирської області.
Аби приховати незаконну діяльність, побутові відходи вивозили вночі, а за кілька метрів до кінцевого пункту вантажівки рухалися із вимкненими фарами. Всі розрахунки проводилися виключно у готівковій формі.
Вночі 21 травня оперативники управління стратегічних розслідувань, слідчі обласної поліції спільно з прокуратурою завадили вивезенню львівського сміття до стихійних сміттєзвалищ. Наразі проводяться 23 санкціоновані обшуки у перевізників, фірмах, що надають послуги з вивезення і утилізації, а також у міськраді. Крім того з метою встановлення ступеня забрудненості земель та навколишнього середовища до проведення огляду ділянки поблизу м. Жидачів залучено екологів.
Процесуальні заходи проводяться у межах кримінального провадження, відкритого за ч. 3 ст.191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч.1 ст. 239 (Забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи довкілля) КК України.
Національна поліція України
МВС України