Коростенська районна державна адміністрація
Житомирська область, Коростенський район
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Олевщина

Символіка району затверджена 19 грудня 2008 року рішенням XIV сесії V скликання Олевської районної ради

Олевщина - це край природних багатств, працьовитих, творчих, відкритих людей, які працюють в сільському господарстві, промисловості, будівництві, торгівлі, в соціальній сфері з багатими культурними традиціями, започаткованими нашими предками.

Територія Олевського району займає північно-західну частину Житомирської області. На півночі межує з Лельчицьким районом Республіки Білорусь, на заході - з Рокитнівським районом Рівненської області, зі сходу і півдня - з Лугинським, Ємільчинським та Новоград-Волинським районами Житомирщини.

Площа району 224,7 тис.га. Населення району складає 42,1 тис. мешканців, з них 15,2 тис. міське населення, 26,9 тис. проживають у сільській місцевості. До складу району входять 60 населених пунктів (55 сіл, 4 селища міського типу, місто), 24 сільських, селищних рад та 1 міська рада. Олевський район, як адміністративна одиниця, був створений у 1923 році.

Інфраструктура

Район має розвинену транспорту інфраструктуру завдяки залізниці, яка проходить із сходу на захід.

Із сходу на захід територією району проходить автодорога Київ-Ковель довжиною 56 км. Із півночі на південь територією району проходить автомобільна дорога кордон з Республікою Білорусь-Олевськ-Червоноармійськ-Коростишів-Котлярка.

По території району прокладено газові мережі високого, середнього та низького тиску. Постачальниками природного газу є ВАТ "Житомиргаз", ДК "Газ України". Газифіковано понад 1 тис. житлових будинків та більше як 2,5 тис. житлових квартир.

Електропостачання району здійснює ВАТ ЕК "Житомиробленерго".                                                     Усі населенні пункти забезпечені зв`язком, встановлено цифрову станцію ЄС-11. 

Банківську систему в районі представляють 3 відділення комерційних банків, а саме: "Райфайзен Банк Аваль", КБ "Приват Банк", ПАТ "Ощадний банк України".

Природні ресурси

Олевський район має значний природно-ресурсний потенціал. Тут залягають значні поклади торфу, гранітів, габро-діоритів, пісковику, кварцитоподібного пісковику, будівельного піску, мігматитів. Також в регіоні є поклади берилію, титану та молібдену. Олевський район, як один з найпівнічніших на Житомирщині, в геоструктурному плані розташований в північно-західній частині Українського щита з неглибоким заляганням докембрійських кристалічних порід. В межах району є великі запаси нерудних корисних копалин: будівельного каменю (бут, щебінь, блокова та облицювальна продукція) широкого асортименту, місцевих будівельних матеріалів (пісок, глина, суглинки), агрохімічної сировини (вапняка для сільськогосподарського виробництва), горючих корисних копалин (торф). В районі зареєстровано 74 торф`яні родовища.

Крім того, в районі є значні лісові ресурси - лісові надсадження біля 145,4 тис. га. Завдяки своєму географічному положенню та природним умовам Олевщина є сільськогосподарським районом. Земельна площа сільськогосподарських земель становить 47,5 тис. га. 

Сільське господарство

Кліматичні умови глибокого Полісся з природними луками найбільш сприятливі для ведення м`ясного скотарства, як організованими підприємствами так і фермерськими,приватними та особистими селянськими господарствами.

Велику рогату худобу м`ясного напряму продуктивності утримують 9 підприємств. 

Державна цінова політика сприяє розширенню площ посіву озимих зернових. Основним перспективним виробником насіння в районі є Олевська державна сортодослідна станція, її потенційні можливості понад 150 тонн насіння зернових в рік, що дає змогу проводити сортооновлення на площі 750 га.

Хмелярство розвивається, як традиційним методом, так із застосуванням нових технологіій.

Промисловість

Промисловими підприємствами району, які включені до основного кола звітуючих в органи статистики є:

Добувна промисловість - ДП "Олевськторф" - реалізація торфу; ОКП "Білокоровицький гранкар`єр" - сланцю, каменю.

Харчова промисловість - ВАТ "Олевський хлібозавод", Білокоровицьке сільське споживче товариство  - хлібобулочні вироби, кондиторські вироби, безалкогольні напої.

Виробництво деревини - ДП "Олевське лісове господарство", ДП "Білокоровицьке лісове господарство", ДП "Олевський лісгосп АПК", ПАТ "Райагропромтехніка", ТОВ "Промбудспортіндустрія", ПП КДК "Полісся", ТОВ "Вуд трейд"  - виробництво пиломатеріалів, європіддонів, пилених заготовок дубових.

Виробництво неметалевої продукції - ВАТ "Металіст ОЗЕФ" - ізолятори. 

Будівництво

Будівельні підприємства: ВАТ "ШБУ-42", ТОВ "Олевськгазбуд", філія ДП "Олевський райавтодор", ПрАТ "Полісся", ПП "Будпослуги".

Вантажні перевезення:  ТОВ "СПМК -7", ТОВ "Вокер", ТДВ "РІМ Богдан", ТОВ "КІБ"

Система освіти

У районі працює  Олевська гімназія, 41 загальноосвітня школа, 30 дошкільних закладів, Олевський та Жубровицький міжшкільні навчальні виробничі комбінати, Центр художньо-естетичної творчості учнівської молоді. Фукціонує професійне училище № 10, яке готує за 4 будівельними професіями.

Охорона здоров`я 

Мережа охорони здоров`я складається з центральної районної лікарні, районного центру первинної медико-санітарної допомоги, до якого входять  13 фельдшерсько-акушерських пунктів, 24 фельдшерських пункти, 14  амбулаторій загальної практики сімейної медицини.

Культура

Потреби населення в культурному дозвіллі в районі забезпечують районний Будинок культури, 17 сільських та селищних клубів, 2 районні бібліотеки, 38 бібліотек-філій, Олевська музична школа, районний краєзнавчий музей та музей історії села Копище.

Історична довідка

Олевщина - земля прадавня, древлянська, поліська, знана ще задовго до періоду Київської Русі.

За письмовими повідомленнями XVI ст., засвідчено, що на "старому Олевському городищі" виникло місто Городище із замком та торгом. На думку вчених місто мало бути згадуваним ще в ярликах Вітовта, які не дійшли до нас в оригіналах.

Археологічною експедицією Інституту археології НАН України впродовж 2009-2010 років було проведено археологічні роботи в межах міста Олевська та його округи з метою встановлення дати заснування міста.

В результаті досліджень культурних нашарувань в центрі міста встановлено наявність артефактів IX-Xст., XI-XIIIст.,  XIV-XVст. та  XVI-XVIIIст. Згадувані письмовими джерелами фортифікаційні споруди не зафіксовано, через щільну забудову центральної частини міста.

Археологічні дослідження давньоруського городища в межах Олеська (ур. Бабина Гора) виявили археологічні знахідки (ранньогончарна кераміка) VIII-IXст.,  Xст. та кінця  XII - першої половини XIIIст., а також синхронні городищу посад та значну кількість відкритих поселень поблизу нього.

Олевськ, як місто сформувалося з окремих центрів племінних об`єднань древлян VIIIст. і в цей же період формується Олевська волость, яка зафіксована пізньосередньовічними письмовими джерелами. Є достатньо підстав відносити першопочатки Олевська (як і літописних Іскоростеня та Городища) до VIIIст.

Враховуючи результати проведних досліджень, датою заснування міста можна вважати першу чверть VIIIст.

Назву міста пов`язують з іменем овруцькоо князя Олега Святославовича, який жив і княжив наприкінці X століття. Під час його князівства поселення дістало назву Олегове городище, яке згодом почали називати Олегськ, а потім для спрощення у вимові - Олевськ.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь