Коростенська районна державна адміністрація
Житомирська область, Коростенський район
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Інтегрований захист рослин

Дата: 15.01.2024 11:20
Кількість переглядів: 119

Шкідники становлять велику загрозу аграрному бізнесу, проте інтегрований захист рослин значно знижує ризики, оскільки передбачає комплексний підхід до вирішення цієї проблеми. Зокрема, відмова від агресивних хімічних методів на користь природних та більш безпечних, дозволяє звести до мінімуму шкоду для людей та навколишнього середовища. Більше того, впроваджуючи методи інтегрований захист рослин, фермери сприяють розвитку сталого землеробства.

Цілі Інтегрованого Захисту Рослин

Раніше головним засобом захисту врожаю від шкідників були синтетичні пестициди. Проте хімічні речовини не тільки сильно шкодять людям та природі, але й викликають стійкість у цільових організмів. Мета інтегрованого захисту рослин полягає в тому, щоб звести до мінімуму збитки та зберігати ступінь зараження на прийнятному рівні, а не знищувати всі небажані популяції. Ось чому важливо визначити оптимальні заходи для кожної ситуації та використовувати агресивні методи лише у разі нагальної потреби.

Переваги Інтегрованого Захисту Рослин

Можна виділити наступні переваги інтегрованого захисту рослин:

зниження впливу хімічних речовин на працівників;

використання природних методів ведення сільського господарства з найменшою шкодою для довкілля;

мінімізація забруднення води та повітря;

підвищення родючості ґрунту за рахунок зниження рівня її забруднення;

запобігання розвитку стійкості до хімічних речовин у шкідників.

У довгостроковій перспективі інтегрований захист рослин сприяє збереженню довкілля та розвитку сталого сільського господарства.

Етапи Реалізації Системи Інтегрованого Захисту Рослин

Незважаючи на те, що інтегрований захист рослин потребує індивідуальних рішень для кожного випадку, зазвичай він має на увазі наступні кроки:

Оцінка проблеми дозволяє визначити масштаби зараження та вибрати наступні дії.

Моніторинг та виявлення шкідливих організмів використовуються для аналізу рівня їхньої небезпеки для культур та вибору варіанта інтегрованого захисту — комплексного управління або використання конкретних пестицидів.

Профілактичні заходи спрямовані на зниження рівня зараження за допомогою різних агротехнічних прийомів. Профілактика інтегрованого захисту рослин може включати сівозміну, посадку стійких до шкідників культур або попередній обробіток насіння.

Застосування найбільш ефективних методів інтегрованого захисту, якщо профілактичні заходи виявилися невдалими. Слід зазначити, що спочатку застосовують безпечні варіанти управління та лише потім, у разі гострої необхідності, агресивні. Наприклад, цільове або широкомасштабне розпилення хімікатів може використовуватись у ситуації, коли видалення шкідників вручну не допомогло.

Вищезгадані аспекти допомагають зрозуміти, як ефективно планувати та реалізовувати програму інтегрованого захисту рослин:

Регулярно стежте за станом урожаю.

Вживайте профілактичних заходів.

Своєчасно виявляйте шкідників та оцінюйте ризики.

Аналізуйте необхідність застосування та особливості реалізації інтегрованої системи захисту рослин.

Розглядайте та використовуйте всі відповідні техніки.

Регулярно аналізуйте результати.

Методи Інтегрованого Захисту Рослин

Концепція інтегрованого захисту рослин базується на комплексному використанні всіх доступних методів боротьби зі шкідниками, а також застосуванні сильних засобів лише у випадках, коли інші варіанти не працюють.

Передова інтегрована система захисту рослин включає активне впровадження інноваційних рішень.

1.Агротехнічні методи захисту рослин

Агротехнічні методи боротьби зі шкідниками значно знижують ризик зараження культур. Особливо вони ефективні, коли посіви здорові. Серед агротехнічних методів захисту рослин можна назвати такі:

обробіток ґрунту;

підбір оптимальних культур;

сівозміна;

суміщення культур або смугові посіви;

вибір періоду посадки;

застосування культур-пасток.

-обробіток ґрунту

Здоровий ґрунт прискорює зростання рослин та робить сильнорослі культури більш стійкими до хвороб. В рамках інтегрованого захисту рослин тестування ґрунту допомагає зрозуміти, чи підходить поле для вирощування тієї чи іншої культури, а також визначити поживні речовини, необхідні для здорового росту рослин. Додавання органічної речовини та мульчування стимулює активність ґрунтових організмів та збільшує виділення ними поживних речовин. В той же час система нульового обробітку ґрунту дозволяє запобігти його ерозії та сприяє розвитку сталого сільського господарства.

-вибір оптимальних рослин

Успішний розвиток культури залежить від стану саджанців та насіння, тому посадковий матеріал повинен бути з міцним корінням та не містити шкідників. Використання сертифікованого насіння, а також уважний огляд та передпосівний обробіток насіння допомагають уникнути у майбутньому проблем. Інтегрований захист рослин включає посадку стійких чи витривалих сортів, завдяки чому знижується ризик втрати врожаю. Витриваліші сорти вирощують традиційним способом або за допомогою генної інженерії.

-сівозміна

Конкретні культури потребують захисту від певних видів шкідників. Наприклад, гризуни харчуються злаками, а птахи та равлики — полуницею. Якщо необхідних культур немає, довкілля стає невідповідним та шкідники зникають. Таким чином, крім іншого, сівозміну можна ефективно використовувати як метод інтегрованого захисту рослин.

-суміщення культур та смугові посіви

Поширення шкідників уповільнюється, якщо ряди рослин-господарів розділяти іншими культурами. Саме для цього в системах інтегрованого захисту рослин застосовуються суміщення культур та смугові посіви. В той же час зараження поширюється активніше, якщо рослини одного типу чи родини ростуть поряд. ---застосування культур-пасток

Посадка культур-пасток — ще один варіант агротехнічного методу інтегрованого захисту рослин. Такі рослини приваблюють шкідників, що дозволяє далі боротися з ними за допомогою хімічних чи механічних засобів. Також для захисту врожаю можна застосовувати відлякувальне суміщення культур, відганяючи шкідників від однієї культури за допомогою іншої.

-вибір періоду посадки

Вибір оптимального часу посіву або посадки підвищує хворобостійкість культур та робить їх менш схильними до зараження.

2.Фізико-Механічні Методи Захисту Рослин

Інтегровані механічні та фізичні засоби контролю зазвичай включають збирання та знищення шкідників вручну або за допомогою спеціальних пристроїв. До механічних методів інтегрованого захисту рослин відноситься використання пасток та пропарювання/підігрів ґрунту. Типовими прикладами фізичних методів є бар’єри. Розглянемо усі перелічені варіанти докладніше.

-ручний збір

Цей метод передбачає збирання та знищення яєць та личинок шкідників вручну, що є вельми трудомістким робочим процесом. Однак він активно застосовується як засіб інтегрованого захисту рослин, зокрема в органічному землеробстві.

-пастки

Це поширений механічний метод ізоляції шкідливих організмів для захисту врожаю. Існують різні типи електричних чи механічних пристроїв, які використовують світло або вогонь для заманювання шкідників, всмоктують їх або відлякують за допомогою електрики, феромонів та звуку.

-бар’єри

В даному випадку мова йде про створення спеціальних екранів проти птахів та комах, а також зведення огорож навколо полів для захисту їх від диких тварин. Однак використання подібних конструкцій не завжди можливе чи ефективне. ----обрізування та загрібання

У контексті інтегрованого захисту рослин обрізування заражених частин культури може допомогти, коли збитки неминучі або захворювання невиліковне. За допомогою загрібання можна механічно позбутися заражених частин рослин або перемістити їх на іншу ділянку землі для подальшого знищення хижаками, наприклад птахами.

-зрошення

Ефективні зрошувальні системи забезпечують оптимальний розвиток культур та допомагають боротися зі шкідниками. Так, у контексті інтегрованого захисту рослин пестициди можна вносити за допомогою обприскування, дощування або краплинного зрошення. Однак системи зрошення можуть впливати на інтегрований захист рослин не тільки позитивно, але й негативно.

Паводкове зрошення підвищує вологість ґрунту та призводить до зростання кількості нематод, а постійне заболочування призводить до утворення грибкової кореневої гнилі.

-теплова/парова обробка

Прогрівання або пропарювання ґрунту — ефективний метод інтегрованого захисту рослин. Висока температура ґрунту дозволяє позбутися шкідників, їхніх яєць та личинок, патогенів. Пропарювання та нагрівання також підходять для дезінфекції компостів, органічних речовин або агрономічних інструментів. Даний варіант механічного інтегрованого захисту рослин передбачає спалювання палива, щоб отримати водяну пару для подальшої обробки ґрунту. Нагрівати ґрунт можна шляхом пастеризації (71-83°C) або стерилізації (100°C) протягом 30 хвилин.

Соляризація ґрунту — це ефективний метод дезінфекції поля шляхом його природного нагрівання.

3.Біологічний Метод Захисту Рослин

Біологічний метод інтегрованого захисту сільськогосподарських культур передбачає застосування хижаків, паразитоїдів, патогенів та інших агентів біологічної боротьби для знищення шкідників. Завдання біологічного контролю у межах інтегрованого захисту рослин — створити мінімальний дисбаланс в екосистемах, імітуючи природу. Таким чином, біоуправління схоже на природні процеси, які, щоправда, відбуваються без втручання людини.

4.Хімічний Метод Захисту Рослин

Дана група методів інтегрованого захисту рослин передбачає використання природних або синтетичних хімічних речовин для відлякування та знищення шкідників. Біопестициди — це натуральні репеленти, що містять рослинні екстракти або олії. Це найбезпечніший варіант для людей, тварин та сільськогосподарських культур.

Чи використовуються для інтегрованого захисту рослин пестициди?

Так, але тільки як крайній захід, що вимагає особливої обережності внаслідок потенційного розвитку стійкості у шкідників. Взагалі, синтетичні речовини застосовуються тільки тоді, коли інтегрований захист рослин без них неефективний або коли в силу певних обставин інші варіанти неможливі.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь